Evropský den mozku - 11.3. - Rokycany

 

ZRUŠENO - náhradní PROGRAM ZDE díky velmi profesionálnímu a vstřícnému jednání hostů a účinkujících v dohodnutém původním programu.

Jak to mohlo být? Přečtěte si původní informace a program...

Odpoledne plné zábavy, soutěží, kvízů, představení, ukázek a talkshow se zajímavými osobnostmi! 


Pokud jste soutěživí, zvídaví, máte rádi veselé povídání či obdivujete chytré pejsky, zapište si toto datum do diáře a PŘIJĎTE.


Těšit se můžete na možnost anonymních zkušebních IQ testů společnosti Mensa, povídání na téma "Mládí a mozek", ale také "Stáří a mozek", Jak používají mozek zvířata - vystoupení Agility klubu se svými chytrými pejsky, soutěž o nejhezčí masku Piráta - každé malé dítě v masce Piráta dostane dárek!, budou připravené pro vás kvízy, hlavolamy, soutěže, výhry a zajímavosti, a samozřejmě občerstvení.


Těšíme se na Vás!
 

KDE: 

Základní škola Jižní předměstí, Čechova ul. 855, Rokycany  - mapa ZDE    GPS: 49°44'14.161"N, 13°35'37.683"E
Základní škola Jižní předměstí v Rokycanech byla poprvé otevřena pro děti 2.září 1962.

Webové stránky školy ZDE

Virtuální prohlídka školy ZDE

KDY: 

úterý 11.března 2014 od 14h celé odpoledne - program ZDE

PROČ:

Zábavné odpoledne s možností vyzkoušení IQ testů ku příležitosti EVROPSKÉHO DNE MOZKU v rámci dlouhodobého projektu DEN PRO VÁS

 

Rokycansko
Rokycansko je velmi oblíbeným rekreačním zázemím nejen obyvatel Plzně a západočeské oblasti, ale také mnohých Pražanů. Na okrese je velmi rozšířené chalupářství a chatařství – některé obce mají i přes 50 % domů využívaných k rekreaci. Největším lákadlem je relativně zachovalá příroda údolí Berounky, podbrdského kraje a Křivoklátska, která je navíc dobře dostupná po dálnici z Plzně i z Prahy. Úsek Berounky na Rokycansku je oblíben mezi vodáky. Střediskem agroturistiky na okrese je Darovanský dvůr u Darové (obec Břasy).

Nejnavštěvovanějšími stavebními památkami okresu jsou vodní hamr v Dobřívi – technická památka a zámek ve Zbiroze (zpřístupněn od roku 2004, kdy ho opustila armáda). Další zámečky najdeme např. v Mirošově, Radnicích, v Liblíně nebo ve Zvíkovci. Nedaleko Liblína se nad řekou Berounkou tyčí zřícenina gotického hraduLibštejn. Z dalších hradů jmenujme např. Mitrvald.

Okresní město Rokycany bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Minulý režim zanechal v historickém jádře města nesmazatelné stopy, přesto se však mnohé památky naštěstí zachovaly dosud (např. gotický kostel na náměstí). V Rokycanech můžeme navštívit Okresní muzeum dr. Bohuslava Horáka s paleontologickou a národopisnou expozicí; jeho paleontologické sbírky se dokonce řadí co do velikosti na 2. místo v České republice, po pražském Národním muzeu. Město je známé také tím, že se nedaleko od něj 10. května1945 poprvé setkaly americká a sovětská armáda. Tuto událost připomíná pomník na demarkační čáře (u Borku) a Vojenské historické muzeum.

Základní škola Jižní předměstí v Rokycanech byla poprvé otevřena pro děti 2.září 1962.

 

Co to je Evropský den mozku a proč vznikl:

Evropský den mozku 11. 3.

Evropský den mozku je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok cca 11. března, v některých případech se tento datum i posouvá. Připomínat význam mozku zřejmě příliš nemusíme, neboť bez mozku by žádný živočišný druh nemohl žít a přitom se jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla. V souvislosti s tímto světovým dnem se koná mnoho odborných přednášek, kde se schází odborníci z oboru aby předali své nové poznatky a výsledky svých výzkumů široké veřejnosti. Světový den mozku se slaví prakticky celosvětově a v České republice jej zaštiťuje Akademie Věd ČR a na přednáškách se podílí odborníci z neurovědních oborů z Centra neurovědy, České společnosti pro neurovědu J. E. Purkyně a Ústav experimentální medicíny AV ČR. Nejčastějšími tématy přednášek jsou fungování mozku jako takové či konkrétní případy jako je zpracování bolesti, zpracování chutí, vnímání obrazu, přenosu sluchových informací a samozřejmě dostanete i informace ohledně mezinárodních projektů a spoluprací.