Petr Uher - umělecký kovář

Rate this item
(1 Vote)
by on 01/03/13

Profesní životopis: 
V roce 2003 jsem nastoupil na Střední umělecko - průmyslovou školu v Brně se zaměřením na Umělecké kovářství. Důraz byl kladen zejména na spojení výtvarného návrhu a jeho následnou realizaci v kovářské dílně. Studium jsem ukončil maturitní zkouškou spojenou s klauzurní prací v roce 2007. Ihned po škole jsem začal pracovat v kovářské dílně v Břeclavi, kde jsem získal praktické zkušenosti a ještě téhož roku jsem si založil vlastní kovářskou dílnu, kde pracuji dodnes. 

Postup práce: 
Snažím se, aby mé výrobky nesly známky tradičního, ale i moderního kovářského zpracování. Na každou zakázku zhotovím výtvarný návrh, který se zákazníkem prokonzultuji a podle jeho přání a potřeb pozměním. U návrhu se především zaměřuji na jeho funkčnost a estetičnost. Po vzájemné shodě s návrhem podle něj vypracuji cenovou nabídku a přistoupím k realizaci. Sortiment výrobků: 
Nabízím výrobky od základních zámečnických až po výrobky uměleckého kovářství. Všechny výrobky jsou zpracovány ručně a tím je každý výrobek originální a nese si svůj osobitý a neopakovatelný vzhled.

Apple day – Plastika Jablko

Technický popis

Plastika je 2m vysoká a 0,5m široká. Váha je téměř 185Kg. Pro nosnou ocelovou konstrukci jablek byl použit materiál pásovina 200mm x 10 mm a spojen svařeným rovnoramenným profilem L 80mm x 8mm. Na spojení celé plastiky bylo zapotřebí 28 matic a šroubů vyrobených z hranolu 25mmx25mm. Celá konstrukce je očištěna a zalakována, aby byla zachována přirozená barva kovu. Jablka jsou zhotovena z nerezi s vyleštěnou čelní hranou, ostatní části byly natřeny černou barvou pro větší kontrast a plasticitu. Každé jablko je tvořeno segmenty ( svislými, vodorovnými, pod úhlem 45° ). 

Umělecký popis

Při výrobě plastiky jsem kladl důraz hlavně na jednoduchost a moderní design. Původně mělo být zhotoveno jenom jedno jablko, které by bylo někde volně umístěno, ale přišlo mi to velmi strohé a malé pro charitativní akci. Potřeboval jsem tedy vymyslet nějaký ˝držák˝, konstrukci. Nakonec jsem tedy po řadě náčrtů zhotovil pásoviny se zaklíněnými jablky. Například při zhotovování největšího jablka byly motivací sušené křížaly. Pak už následovalo pouze zvolení správných materiálů a rozměrů. 

Read 7765 times Last modified on neděle, 11 srpen 2013 14:13
Published in Výstavy