Komponovaný pořad “Rumunsko v Plzni”
Zveme Vás na řízenou ochutnávku rumunských vín spojenou s vyprávěním o Rumunsku přímo rodilým rumunem panem Casianem Suciu-Šubertem. Nevšední zážitky budou doplněny promítáním fotek a krátkým cestovatelským filmem. K degustaci vín bude připravena specialita z rumunské kuchyně.
Program:
19,00 Přivítání
19,00 - 19,45 Vyprávění, promítání
20,00 - 21,30 Řízená degustace, občerstvení
21,30 - 22,30 Volná zábava, možnost nákupu rumunských vín
Co nám může prozradit rumun o své rodné zemi? Poutavé vyprávění rodilého rumuna pana Casiana Suciu-Šuberta doplněné promítáním fotografií a filmů vás zavede do krásných a přitom neznámých míst kousek od našich domovů....
Rumunsko překvapí výjimečnými památkami evropského středověku i ostrými kontrasty. Zatímco ve městech je civilizační pokrok už silně znatelný, venkov připomíná dobu nejméně o století zpět. Přidejte k tomu jedinečné historické pozadí a máte před sebou možná turistickou destinaci nadcházejících let.
Po stráních se tady dodnes potulují medvědi a smečky divokých vlků a ticho větru rozčesává cinkot zvonečků, které ohlašují stáda ovcí. Tato země je doslova pokladnicí unikátních geologických jevů. Najdete tu vše: od zemních pyramid, skalních mostů a oken, solných a vápencových krasů, smrtonosných sirných jeskyní, bahenních sopek, zkamenělin, travertinových vodopádů až po solná jezera a termální prameny.
Rumunsko (rumunsky România, maďarsky Románia, bulharsky Румъния/Rumnija) je stát ležící z větší části na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře. Rumunsko je jednou ze zemí bývalého východního bloku. V současnosti je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance.
GurmánShow
Rumunská kuchyně má svoje specifika, ale ze všeho nejvíc je směsicí kulinářských vlivů okolních států. Je silně ovlivněná tureckou kuchyní, což je dědictví vlády Osmanské říše, kuchyní jihoslovanskou a bulharskou. Zejména v Transylvánii převládly vlivy německé a maďarské kuchyně.
Od Turků převzali Rumuni velmi sladké zákusky, jako je baklava, od Řeků musaku, od Rakušanů řízek (şniţel), od Maďarů guláš a od Bulharů zeleninová jídla jako ghiveci, zacuscă a šopský salát. Velmi si oblíbili také italskou pizzu.
Z druhů masa využívá rumunská kuchyně nejčastěji vepřové. Chléb zde bývá většinou bílý. Ovoce a zeleninu nejlépe koupíte na tržištích, kde je čerstvá a kde mají velký výběr. V zemi se vyrábí několik tradičních sýrů, příkladem může být telemea, měkký naložený sýr podobný řecké fetě, bulharskému sirene nebo našemu balkánskému sýru. Nejtypičtějším rumunským jídlem je kukuřičná kaše mămăligă.
Salată de vinete - lilkový salát z grilovaného, oloupaného a najemno nasekaného lilku, slunečnicového oleje a cibule.
Zacuscă - v Rumunsku populární zeleninová pomazánka, která se jí hlavně v zimě. Hlavními ingrediencemi jsou pečený lilek nebo fazole, červené papriky a cibule. Rodiny většinou po sklizni připraví velké množství této pomazánky a konzervují ji na zimu.
Degustace
Pan Casian Suciu-Šubert je výhradním zástupcem v České republice pro prodej vína značek Winne Princess z vinic Miniš ARAD a vína Cramele Recas.
Vína dodává již od roku 2007 a za tu dobu se zúčastnil četného množství výstav a získali zde mnoho prestižních ocenění. Mimo jiné například bronzovou a stříbrnou medaili na Pardubickém festivalu vína v roce 2010 pro Burgund PREMIUM r. 2006 a stříbrnou pro Muscat Ottonel r. 2006.
Vinice Miniš - Maderad
Velmi stará vinice. První zmínka o vinici se objevuje ve spisech již v roce 1038. Nejslavnější doba vinice nastala během vlády Marie Terezie. Tato panovnice navštívila tuto vinici dvakrát.
Po roce 1918 se tato oblast chtěla připojit k Rumunsku a tradice pokračovala až do nástupu komunistického režimu. V této době byla preferována kvantita před kvalitou, což způsobilo propad kvality a slávy vinice.
V roce 1999 v rámci privatizace a restituce místní enolog Balla Géza založil firmu Wine Princess. V rámci programu SAPPARD došlo k modernizaci vybavení a obnovení kvality vinice.
Dnes se vinice rozléhá na území o rozloze 90,5 ha. Z toho je 80% červených vín.
Nejslavnější víno je Cadarca ("Kadarka") PREMIUM, které pravidelně vítězí na všech mezinárodních soutěžích Cadarca.
Příklad vín , ze kterých můžete ochutnávat:
Riesling Schwaben Wein
Chardonnay FRUNZA
Sauvignon Blanc Kohout z vinic
Feteasca Regala HRAD HUNIADE
Feteasca R./Muscat Schwaben Wein
Rose FRUNZA
Cabernet Sauvignon FRUNZA
Cabernet Sauvignon HRAD HUNIADE
Syrah Kohout z vinic
Feteasca Neagra Kohout z vinic
Merlot La Putere
Merlot/Pinot Noir Schwaben Wein
Cena ochutnávky je ze 160,- Kč / osobu ochutnávka rumunských vín.
V případě zájmu si můžete doobjednat ochutnávku rumunských specialit za 100,- Kč / osobu, které se budou na ochutnávce prezentovat...