Jaromír Honzák - hudebník a pedagog

Rate this item
(1 Vote)
by on 11/08/13

25.7. vystoupi v Galerii Art e Facta světoznámý hudebník a pedagog Jaromír Honzák, který se s námi podělil o své zážitky ze svých hudebních cest světem, zahrál ukázky ze svých četných  alb a odpovídal na dotazy. Talkshow moderoval Milan Kohout a společně předvedli improvizované čtení poezie s hudebním doprovodem. Akce byla velmi unikátní a umělecky zajímavá.

Jaromír Honzák se narodil 31.8.1959 v Li­toměřicích. Od šesti let navštěvoval hodiny piana a ve čtrnácti začal hrát na kontrabas. Jelikož v době své povinné školní docházky snil o profesi filmového režiséra, studoval nejprve 3 roky na gymnáziu. Teprve potom zájem o hudbu zvítězil a Honzák přestoupil na teplickou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1982.

Povinnou dvouletou vojenskou službu strávil v Armádním uměleckém souboru (AUS) v Praze, kde se setkal se svými budoucími spoluhráči Z.Zdeňkem a F.Kopem. S nimi a se svým teplickým spolužákem Martinem Šulcem založili skupinu Naima, nejvýznější mladou kapelu 80.let. V roce 1986 dosáhla Naima i mezinárodního úspěchu, když byla vybrána do finále celoevropské jazzové soutěže v německém Leverkusenu.

Honzák se brzy stal univerzálním a vyhledávaným doprovazečem, jehož talentu využily během let osobnosti jako Karel Růžička, Emil Viklický, Vojtěch Eckert nebo Luděk Švábenský, ale také bratři Ebenové nebo Iva Bittová. Mezi zahraniční osobnosti, které měl možnost doprovázet, patří např. Art Farmer, Phil Wilson, Don Friedman, Alan Praskin, Giovanni Basso, Amina Claudine Myers nebo Victor Lewis.

Vystupoval na zahraničních festivalech, např. Sea Jazz Helsinki, Ingolstadter Jazztage, Leverkusener Jazztage, Jazz Jamboree Warszaw, International festival Montreal a dalších.

V roce 1989 obdržel Honzák stipendium z Berklee College of Music, kde studoval 3 semestry. Mezi jeho spolužáky a spoluhráči byli např. Jorge Rossy, Kurt Rosenwinkel, Roy Hargrove, Mark Turner nebo Chris Cheek.

Po návratu z USA hrál Honzák často v Polsku, kde jej jeho spolužák z Berklee Kuba Stankiewicz představil celé řadě polských jazzmenů. Byli to např. Zbigniew Namyslowski, Krzesimir Debski, Janusz Muniak, Greg Nagorski nebo Piotr Baron.

V té době také Honzák začal rozvíjet své vlastní hudební představy. Na jejich realizaci se podíleli jak zahraniční hudebníci - Poláci Kuba Stankiewicz, Piotr Baron, Michal Tokaj a Lukasz Zyta, německý kytarista Christian Rover, španělský bubeník Jorge Rossy nebo americký saxofonista Chris Cheek, tak i významný český kytarista David Dorůžka.

Na pěti albech, která Honzák dosud pod svým jménem natočil, se objevil nejen v roli kontrabasisty, ale i skladatele. Těmto albům i jednotlivým skladbám se dostalo různých domácích i zahraničních ocenění: alba Little Things, A Question To All Your Answers a Present Past byla oceněna cenou Anděl jako nejlepší česká jazzová alba roku. Skladba Old Couple se umístila v soutěži „The John Lennon Songwriting Contest“, skladba Present Past v soutěži „USA Songwriting Competition“. Skladba Constant Struggle z alba Present Past byla publikována v „The European Real Book“ amerického vydavatelství Sher Music Co. Album A Question To All Your Answers se umístilo na 3. místě v kategorii instrumentálního jazzu soutěže amerického sdružení Just Plain Folks.

Honzák účinkuje s drum'n bassovou skupinou Sato San-To, je členem skupiny bratří Ebenů a vede souběžně dvě vlastní kapely: česko-polský J.H.Quartet (Quintet) a kvartet Face of the Bass

V září 2003 bylo v rámci Vyšší odborné školy při Konzervatoři J.Ježka otevřeno jazzové oddělení, na jehož projektu se Honzák podílel a které od jeho vzniku vede.

Ceny

  • Cena Akademie populární hudby „Anděl“ za album LITTLE THINGS – vyhlášeno nejlepším albem v kategorii Jazz&Blues, vydaným v roce 2009
  • Cena amerického sdružení Just Plain Folks albu A QUESTION TO ALL YOUR ANSWERS – 3. místo v kategorii instrumentálního jazzu, vyhlášeno v r. 2009
  • Cena Akademie populární hudby „Anděl“ za album A QUESTION TO ALL YOUR ANSWERS – vyhlášeno nejlepším albem v kategorii Jazz&Blues, vydaným v roce 2007
  • Cena Akademie populární hudby „Anděl“ za album PRESENT PAST, jako nejlepšímu CD v kategorii Jazz&Blues, vydanému v roce 2004
  • Cena časopisu Harmonie albu PRESENT PAST, jako nejlepší nahrávce českého jazzu za rok 2004
  • Finále 2002 USA Songwriting Competition, skladba PRESENT PAST ze stejnojmenného alba
  • Cena časopisu Harmonie albu EARTH LIFE, jako nejlepšímu českému jazzovému CD vydanému v roce 2000
  • Finále The John Lennon Songwriting Contest, New York, 1999, skladba OLD COUPLE z alba Earth Life
Read 7296 times
Published in TalkShow