Veronika Šiřinová - studentka, fotografka

Rate this item
(1 Vote)
by on 11/08/13

VERNISÁŽ 15. KVĚTNA 2013 od 17h

Produkce Veronika Šiřinová / Robert Kaločai Grafický design Robert Kaločai / Barbora Klimszová

Veronika se narodila před sedmadvaceti lety v Plzni a v současné době žije v Praze. Po úspěšném absolvování bakalářského studia Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni oboru Biologie se zaměřením na vzdělávání byla přijata na magisterské studium všeobecného učitelství se zaměřením na biologii a výchovu ke zdraví na Univerzitu Karlovu V Praze.

Fotografování je její dlouholetý /nejprve/ koníček, následně i zaměstnání, po celou dobu však zejména vášeň. Po celou dobu sedmi let aktivního focení máme možnost se zde poprvé setkat s ukázkou její tvorby.

V její tvorbě můžeme postřehnout značnou inspiraci nejen každodenním životem, ale i světem přírody, která je Veronice velice blízká. Svým vlastním způsobem zachycuje zdánlivě banální neopakovatelné okamžitky, které nemáme sami, jako účastníci našich životů, kolikrát šanci ani čas postřehnout.

Jak sama tvrdí: “Fotografii tvoří fotograf, nikoliv fotoaparát”, což je jasným důkazem jejího citlivého přístupu k tvorbě. V té využívá i pro klasického fotografa “pokleslejší” prostředky, jako je mobilní telefon, laciný kompaktní fotoaparát, ale nezadá si ani s profesionálním technickým vybavením. Vždy dokáže technologické nedostatky využít ve svůj prospěch, což jí dává mnohem větší svobodu, než fotografům fixovaným pouze na profi vybavení.

Cit pro kompozici, barvu, hloubku a atmosféru je patrný ve všech jejích fotografiích, byť se to na první pohled nemusí zdát. V každé fotografii je ukryto jisté poselství tak rafinovaně, že dává divákovi prostor pro nalezení vlastní modifi- kace zamýšleného sdělení. To je schopnost, která je nejen v dnešní době měřítkem kvality skutečného fotografa - autora.

Na této výstavě máte možnost shlédnout výběr děl, které vznikly během posledních pěti let. Je zde zastoupena jak oblast autorčiných srdcových záležitostí, tak i zdánlivě prostých vizuálně atraktivních kompozic. Společným jmenovatelem všech fotografií je život...

Jak jedna fotka nevybíravě a značně upřímně sděluje - life is porno. Vzrušující, překvapivé, pomíjivé, snové a reálné zároveň. Takové jsou i Veroničiny fotografie. 

Read 6888 times
Published in Výstavy