Milan Kohout - umělec a performér

Rate this item
(1 Vote)
by on 11/08/13
Umění lze vnímat mozkem, očima a srdcem. Poslední možnost, etický rozměr díla, je však nejpodstatnější. Obrazy starých mistrů v galeriích, adorovaná, krásná a ducha oblažující díla, tak vypadá mrtvé umění. Skutečné umění musí být spjato se životem, a tedy i politikou, světem jako takovým. Má být angažované, svobodné, má burcovat a provokovat. Tak vidí poslání umělce performer, básník a pedagog Milan Kohout
Signatář Charty 77 byl v roce 1986 pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn z Československa. Poté žil v Bostonu, kde učil na vysokých školách. Hlavním oborem performera, básníka a pedagoga je akční umění a určujícím směrem jeho americké tvorby je pohled na kapitalistický systém, který vládne v USA. Tvrdí, že se jedná jen o jiný druh totality, proti kterému je třeba se vymezit stejně jako proti nenáviděnému komunistickému režimu.

Vystudoval elektrotechniku na Vysoké škole strojní a elektrotechnické (dnesZápadočeská univerzita v Plzni). Byl aktivním členem undergroundu, takzvané druhé kultury. Po celé řadě postihů, vyšetřovacích vazeb a působení v nejnižžších dělnických zaměstnáních (několik let dělal topiče v Národopisném muzeu v Praze) byl v roce 1986pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn ze socialistického Československa. Dva roky strávil v uprchlickém táboře Traiskirchen v Rakousku.
Po získání azylu ve Spojených státech se přestěhoval do Bostonu. Tam v roce 1993 získal diplom z vysoké umělecké školy The School of the Museum of Fine Arts. Dnes v Bostonu přednáší performanční umění a politiku na TUFTS University a na New England Institute of Art.[1] Po řadu let zde také vytvářel celovečerní performanční představení zaměřená zejména na politiku, lidská práva a kritiku nábožženských učení.
Od roku 1994 je členem umělecké skupiny Mobius. Jako její člen předváděl svoje umění na řadě festivalů po celém světě (Čína, Chorvatsko, Polsko, Tajwan, Kuba, Thaisko, Izrael, Kanada, Mexiko, USA a další) a získal celou řadu cen a rezidenčních pobytů (Grant from The Fund for US Artists at International Festivals, Tanne Foundation Annual Award, First Prize at International Theater Festival in Pula, Best National Czech Independent Film Award, Arizona State University residency, PSi conference in London 2006, Israel-Palestina residency etc.)
Mezi lety 1992 a 2003 pracoval jako kameraman, technik a producent pro veřejnoprávní americkou televizní stanici C-Span. Zde natočil desítky pořadů z oblasti vzdělávání a kultury. Pro časopis Xantypa připravil řadu rozhovorů se světoznámými osobnostmi jako Noam Chomsky, Kurt Vonnegut a další.
Ve své angažované tvorbě vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace, ropné politiky, rasismu, společenských předsudků. Mezi jeho nejznámější performance patří akce u zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem, kdy na protest proti segregaci Romů pilou napůl rozřízl vlajku České republiky. Následně byl obviněn z hanobení státního symbolu. V roce 2007 byl v USA za svou akci Oprátky na prodej kritizující chování amerických bank zatčen a postaven před soud. Po čtyřměsíčním procesu byl shledán nevinným.

Read 7054 times
Published in Výstavy